BBC w Jedynce: Raj na Ziemi. Dziewicza planeta: Namib. Wybrzeże Szkieletowe i okolice (2)

BBC w Jedynce: Raj na Ziemi. Dziewicza planeta: Namib. Wybrzeże Szkieletowe i okolice (2)

(Eden: Untamed Planet: Namib. Skeleton Coast and Beyond)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2021   od 7 lat
Reżyseria:Steve Cole
W skrócie:Wizyta na pustyni Namib. Pojawiające się nagle opady dają początek jej magicznej przemianie. Rejon ten zamieszkują między innymi słonie, lwy oraz oryksy południowe.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Dokumentaliści udają się w najodleglejsze zakątki naszej planety, by odkryć sekrety niewielu nietkniętych jeszcze ekosystemów. Od pustyni Namib po Patagonię tylko kilka miejsc na Ziemi pozostało w dużej mierze niezmienionych. Odizolowane od reszty świata zdołały obronić się przed najbardziej szkodliwymi skutkami ingerencji człowieka. Życie toczy się tam zgodnie z zamierzeniami natury. Twórcy zabiorą widzów w ekscytującą podróż do ostatnich miejsc będących rajem na ziemi. Zaprezentowane zostaną niesamowite, zapierające dech w piersiach krajobrazy, a także ekscytujące zachowania najpopularniejszych zwierząt na świecie. W każdym odcinku przedstawiony będzie inny wyjątkowy zakątek globu - od tajemniczych, spowitych mgłą lasów Borneo, po bujne piękno afrykańskiej równiny zalewowej Luangwa.

W tym odcinku

Opowieść o rejonie pustyni Namib i Wybrzeża Szkieletowego. Panująca tam susza z pozoru nie powinna sprzyjać rajskim warunkom życia. W południe temperatura przekracza 43 stopnie Celsjusza. Okazuje się jednak, że to jedyna pustynia zamieszkana przez lwy. Żyje tu też około 100 tysięcy oryksów południowych, a natura zapewnia doskonałe warunki jednemu z ptasich olbrzymów. Licznie występują tam bowiem strusie. Pojawiające się zaś opady dają początek magicznej przemianie. Nasiona, które spędziły w uśpieniu nawet 15 lat, przeobrażają piasek w ukwieconą łąkę. Rejon ten zamieszkuje też około 150 słoni. Namib to jedyna pustynia, na której wbrew wszelkim przeciwnościom, dzięki podtrzymującym życie podziemnym wodom zdołały one przetrwać.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także