
TVP Kultura 2 Program TV na dziś
4:40
- 4:00Mistrzowie muzyki filmowej: Lata siedemdziesiąte. Część druga
serial dokumentalny
Seria dokumentalna, która opowiada o tym, jaką drogę przeszli wielcy kompozytorzy muzyki filmowej.
5:45
- 7:10Tchnienie na-tchnienie: Albert Koczaj
magazyn
Artysta Albert Koczaj pochodzi z Dębicy. Rysunku i malarstwa uczył się u Franciszka Szczerbińskiego. Jest zakonnikiem, mieszka w pustelni na Kalatówkach i służy w przytulisku dla bezdomnych mężczyzn.
7:30
Beethoven. Portret intymnyfilm dokumentalny, Francja 2020
Sylwetka wybitnego komopozytora. Prywatne listy, notatki i pamiętniki ukazują wytrwałość Ludwiga van Beethovena. Mimo postępującej głuchoty nigdy nie przestał on poświęcać się muzyce.
- 8:25Notre-Dame de Paris
balet
Balet w dwóch aktach inspirowany powieścią "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" w choreografii Rolanda Petita do muzyki Maurice'a Jarre'a. Prapremiera odbyła się w 1965 r. w Operze Paryskiej.
9:55
- 11:15Rzecz Polska: Skuter osa
cykl dokumentalny
Twórcy cyklu prezentują osiągnięcia sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage. Choć polski design w ostatnich latach stał się jednym z eksportowych hitów, wciąż mało się o nim mówi.
- 11:30Koncert muzyki Krzysztofa Komedy
Fragment koncertu transmitowanego na antenie stacji TVP Kultura 28 lutego 2006 roku.
- 12:20UNSOUND Bruksela
reportaż
Krakowskie widowisko po raz pierwszy odbędzie się w Brukseli. Unsound prezentuje muzykę alternatywną, w tym techno, obok klasycznej. Udowadnia, że te różnorodne nurty harmonijnie współistnieją.
12:40
John Huston. Na własnych zasadachfilm dokumentalny, Francja 2021
Artystyczna i życiowa droga Johna Hustona. Zadebiutował jako reżyser i scenarzysta 'Sokoła maltańskiego'. Kolejne filmy ugruntowały jego pozycję w Hollywood, gdzie zyskał opinię buntownika.
13:30
Pegaz: Scena alternatywna: Maseckimagazyn kulturalny
Pianista Marcin Masecki prezentuje własne interpretacje nokturnów chopinowskich, które znalazły się na jego najnowszej płycie. Artysta jest zaangażowany w różne projekty muzyczne z uznanymi twórcami.
13:45
Tamte lata, tamte dni: Mariusz Szczygiełmagazyn kulturalny
W tym odcinku prezentowana jest sylwetka Mariusza Szczygła, dziennikarza i reportażysty, znanego autora książek oraz wybitnego reprezentanta polskiej szkoły reportażu.
14:15
Caravaggio, król światła i cieniafilm dokumentalny, Francja 2016
Historycy sztuki wciąż niewiele wiedzą o pierwszym współczesnym artyście z wioski Caravaggio. Dopiero na początku XX wieku rozpoczęto badania, w wyniku których zidentyfikowano około 50 jego dzieł.
15:10
17:15
Księga przestrzeni: Dachy opiekuńczemagazyn kulturalny
Twórcy odcinka podejmują temat budynków dopasowanych do potrzeb ludzi starszych i niepełnosprawnych. Poruszony zostanie wątek architektury związanej z procesem szybkiego starzenia się społeczeństwa.
17:50
Retro kino: Piżamafilm obyczajowy, Polska 1971
Jadwiga i Stasiek mieszkają w hotelu robotniczym. Jadwiga uważa, że o nowoczesności człowieka świadczy piżama. Namawia męża do jej zakupu.
18:20
Retro kino: Pieskomedia, Polska 1973
Ewa i Jerzy Mazurkowie wprowadzają się do mieszkania w wieżowcu. Kupują sobie psa, który staje się powodem wielkiego zamieszania.
- 18:50Komeda żywy
koncert
Fragmenty koncertu 'Komeda żywy' (1989), który odbył się w 20. rocznicę śmierci kompozytora i pianisty w ramach Dni Krzysztofa Komedy.
- 19:25Którędy po sztukę: Kaplica świętej Trójcy
magazyn kulturalny
Doktorr Andrzej Frejlich przybliża informacje o Kaplicy Świętej Trójcy w Lublinie, która jest jednym z najcenniejszych średniowiecznych zabytków w Polsce i Europie. Wyjątkowe połączenie gotyckiej architektury z bizantyjsko-ruskimi polichromiami wnętrza czyni ją unikatowym obiektem na arenie międzynarodowej.
- 19:3520 x 20 lat TVP Kultura: Aleksandra Kurzak
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
20:00
Parę osób, mały czasfilm obyczajowy, Polska 2005
Historia wieloletniej przyjaźni znanego pisarza i jego niewidomej sekretarki.
- 21:4520 lat TVP Kultura
reportaż
Twórcy programu przybliżają historię 20 lat działania TVP Kultura od rozpoczęcia emisji 24.04.2005 roku. W audycji przedstawiane są najważniejsze działania antenowe oraz projekty artystyczne.
22:10
Polskie Znaki. Rzeczy ostatniekoncert
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Polskie Znaki z Orkiestrą Polskiego Radia przedstawią kompozycje o przemijaniu, śmierci i żałobie. Inspiracją był polski folklor.
23:20
Wieczór kinomana: Kobiety i XX wiekdramat obyczajowy, USA 2016
Osadzone w latach 70. losy nastoletniego buntownika i otaczających go kobiet. Reżyser Mike Mills wykorzystał autobiograficzne wątki.
1:20
Niedziela Barabaszakomedia, Polska 1971
Dla bohatera filmu najważniejszy jest futbol. Podczas meczu żona urządza mu awanturę i ośmiesza go w oczach kolegów z drużyny oraz kibiców.
1:45
Dobry tytułmagazyn kulturalny
Magazyn poświęcony książkom. Znajdą się w nim segmenty: "Poczytaj mi tato", "Co tydzień jeden wiersz", recenzencki i Bookstagram/BookTok, w którym młodzi czytelnicy opowiedzą o tym, co ich interesuje.
2:10
- 3:45Rzecz Polska: Fotel 366 Józefa Chierowskiego
cykl dokumentalny
Twórcy cyklu prezentują osiągnięcia sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage. Choć polski design w ostatnich latach stał się jednym z eksportowych hitów, wciąż mało się o nim mówi.
- 4:00Mistrzowie muzyki filmowej: Lata siedemdziesiąte. Część druga
serial dokumentalny
Seria dokumentalna, która opowiada o tym, jaką drogę przeszli wielcy kompozytorzy muzyki filmowej.
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI