
TVP Kultura 2 Program TV na dziś
- 23:20Serialowa nostalgia: Syzyfowe prace: 1893 (6-ost.)
serial obyczajowy
Marcin Borowicz, oddany 'do szkół 'syn szlachcica, jest bardzo samotny. Zaprzyjaźnia się z Andrzejem Radkiem, synem chłopa.
- 0:10Jak namalować Monę Lisę
film dokumentalny, Wielka Brytania 2021
Artysta Adebanji Alade odkrywa tajemnice najsłynniejszego obrazu świata. Podejmuje wyzwanie stworzenia repliki godnej mistrza Leonarda da Vinci, łącząc sztukę z nauką oraz iluzją.
1:00
Informacje kulturalnePrzegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
1:20
Noc krótkich filmów: Szereg syczącyfilm krótkometrażowy, Polska 2021
Ceniona logopedka Anna prowadzi ułożone, spokojne życie ze swoim mężem. Pewnego dnia w gabinecie pojawia się pacjentka, która burzy jej rutynę.
1:50
Kino nocne: Chungking Expressfilm obyczajowy, Hongkong 1994
Odrębne nowele opowiadają o losach dwóch policjantów. Pierwszy z nich, policjant nr 223, ma problemy w relacjach z kobietami. Mimo że ukochana go opuściła, nadal żyje nadzieją, że to nieprawda. Stara się temu zapobiec, przywiązując wagę do dat na konserwach, co symbolizuje jego próbę zatrzymania czasu. Wkrótce spotyka nową dziewczynę, która okazuje się handlarzem narkotyków. To dowodzi, że nie ma szczęścia w miłości. Druga historia przedstawia innego funkcjonariusza, który również odwiedza ten sam bar. Jest tak pochłonięty swoją samotnością, że nie dostrzega zakochanej w nim kobiety pracującej w lokalu. Dziewczyna przypadkiem zdobywa klucze do jego mieszkania i zaczyna odwiedzać je pod nieobecność właściciela. Robi w nim porządki i zmienia wystrój. Wydaje się nieuniknione, że w końcu się spotkają.
3:30
Portrety: Portrety: Jacek Łumińskiprogram kulturalny
Rozmowy z artystami reprezentującymi świat tańca i muzyki. Bohaterami odcinków będą m.in. Jerzy Artysz i Przemysław Śliwa. Głównym motywem cyklu etiud są wspomnienia z czasów aktywności artystycznej.
- 3:40Świętokrzyskie krajobrazy: Z biegiem Nidy - Nadnidziański Park Krajobrazowy
cykl reportaży
Filmowa podróż przez pejzaże województwa świętokrzyskiego.
4:00
Jak to się mówi, czyli Kasia u Bralczykamagazyn kulturalny
Prowadząca w rozmowie z wybitnym językoznawcą poruszy tematy związane z mową codzienną, idiomami czy debatą publiczną. W programie znajdą się zarówno elementy edukacyjne, jak i rozrywkowe.
4:25
Pegaz: Scena alternatywna: Maseckimagazyn kulturalny
Pianista Marcin Masecki prezentuje własne interpretacje nokturnów chopinowskich, które znalazły się na jego najnowszej płycie. Artysta jest zaangażowany w różne projekty muzyczne z uznanymi twórcami.
4:40
- 4:00Mistrzowie muzyki filmowej: Lata siedemdziesiąte. Część druga
serial dokumentalny
Seria dokumentalna, która opowiada o tym, jaką drogę przeszli wielcy kompozytorzy muzyki filmowej.
5:45
- 7:10Tchnienie na-tchnienie: Albert Koczaj
magazyn
Artysta Albert Koczaj pochodzi z Dębicy. Rysunku i malarstwa uczył się u Franciszka Szczerbińskiego. Jest zakonnikiem, mieszka w pustelni na Kalatówkach i służy w przytulisku dla bezdomnych mężczyzn.
7:30
Beethoven. Portret intymnyfilm dokumentalny, Francja 2020
Sylwetka wybitnego komopozytora. Prywatne listy, notatki i pamiętniki ukazują wytrwałość Ludwiga van Beethovena. Mimo postępującej głuchoty nigdy nie przestał on poświęcać się muzyce.
- 8:25Notre-Dame de Paris
balet
Balet w dwóch aktach inspirowany powieścią "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" w choreografii Rolanda Petita do muzyki Maurice'a Jarre'a. Prapremiera odbyła się w 1965 r. w Operze Paryskiej.
9:55
- 11:15Rzecz Polska: Skuter osa
cykl dokumentalny
Twórcy cyklu prezentują osiągnięcia sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage. Choć polski design w ostatnich latach stał się jednym z eksportowych hitów, wciąż mało się o nim mówi.
- 11:30Koncert muzyki Krzysztofa Komedy
Fragment koncertu transmitowanego na antenie stacji TVP Kultura 28 lutego 2006 roku.
- 12:20UNSOUND Bruksela
reportaż
Krakowskie widowisko po raz pierwszy odbędzie się w Brukseli. Unsound prezentuje muzykę alternatywną, w tym techno, obok klasycznej. Udowadnia, że te różnorodne nurty harmonijnie współistnieją.
12:40
John Huston. Na własnych zasadachfilm dokumentalny, Francja 2021
Artystyczna i życiowa droga Johna Hustona. Zadebiutował jako reżyser i scenarzysta 'Sokoła maltańskiego'. Kolejne filmy ugruntowały jego pozycję w Hollywood, gdzie zyskał opinię buntownika.
13:30
Pegaz: Scena alternatywna: Maseckimagazyn kulturalny
Pianista Marcin Masecki prezentuje własne interpretacje nokturnów chopinowskich, które znalazły się na jego najnowszej płycie. Artysta jest zaangażowany w różne projekty muzyczne z uznanymi twórcami.
13:45
Tamte lata, tamte dni: Mariusz Szczygiełmagazyn kulturalny
W tym odcinku prezentowana jest sylwetka Mariusza Szczygła, dziennikarza i reportażysty, znanego autora książek oraz wybitnego reprezentanta polskiej szkoły reportażu.
14:15
Caravaggio, król światła i cieniafilm dokumentalny, Francja 2016
Historycy sztuki wciąż niewiele wiedzą o pierwszym współczesnym artyście z wioski Caravaggio. Dopiero na początku XX wieku rozpoczęto badania, w wyniku których zidentyfikowano około 50 jego dzieł.
15:10
17:15
Księga przestrzeni: Dachy opiekuńczemagazyn kulturalny
Twórcy odcinka podejmują temat budynków dopasowanych do potrzeb ludzi starszych i niepełnosprawnych. Poruszony zostanie wątek architektury związanej z procesem szybkiego starzenia się społeczeństwa.
17:50
Retro kino: Piżamafilm obyczajowy, Polska 1971
Jadwiga i Stasiek mieszkają w hotelu robotniczym. Jadwiga uważa, że o nowoczesności człowieka świadczy piżama. Namawia męża do jej zakupu.
18:20
Retro kino: Pieskomedia, Polska 1973
Ewa i Jerzy Mazurkowie wprowadzają się do mieszkania w wieżowcu. Kupują sobie psa, który staje się powodem wielkiego zamieszania.
- 18:50Komeda żywy
koncert
Fragmenty koncertu 'Komeda żywy' (1989), który odbył się w 20. rocznicę śmierci kompozytora i pianisty w ramach Dni Krzysztofa Komedy.
- 19:25Którędy po sztukę: Kaplica świętej Trójcy
magazyn kulturalny
Doktorr Andrzej Frejlich przybliża informacje o Kaplicy Świętej Trójcy w Lublinie, która jest jednym z najcenniejszych średniowiecznych zabytków w Polsce i Europie. Wyjątkowe połączenie gotyckiej architektury z bizantyjsko-ruskimi polichromiami wnętrza czyni ją unikatowym obiektem na arenie międzynarodowej.
- 19:3520 x 20 lat TVP Kultura: Aleksandra Kurzak
cykl felietonów
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
20:00
Parę osób, mały czasfilm obyczajowy, Polska 2005
Historia wieloletniej przyjaźni znanego pisarza i jego niewidomej sekretarki.
- 21:4520 lat TVP Kultura
reportaż
Twórcy programu przybliżają historię 20 lat działania TVP Kultura od rozpoczęcia emisji 24.04.2005 roku. W audycji przedstawiane są najważniejsze działania antenowe oraz projekty artystyczne.
22:10
Polskie Znaki. Rzeczy ostatniekoncert
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Polskie Znaki z Orkiestrą Polskiego Radia przedstawią kompozycje o przemijaniu, śmierci i żałobie. Inspiracją był polski folklor.
23:20
Wieczór kinomana: Kobiety i XX wiekdramat obyczajowy, USA 2016
Osadzone w latach 70. losy nastoletniego buntownika i otaczających go kobiet. Reżyser Mike Mills wykorzystał autobiograficzne wątki.
1:20
Niedziela Barabaszakomedia, Polska 1971
Dla bohatera filmu najważniejszy jest futbol. Podczas meczu żona urządza mu awanturę i ośmiesza go w oczach kolegów z drużyny oraz kibiców.
1:45
Dobry tytułmagazyn kulturalny
Magazyn poświęcony książkom. Znajdą się w nim segmenty: "Poczytaj mi tato", "Co tydzień jeden wiersz", recenzencki i Bookstagram/BookTok, w którym młodzi czytelnicy opowiedzą o tym, co ich interesuje.
2:10
- 3:45Rzecz Polska: Fotel 366 Józefa Chierowskiego
cykl dokumentalny
Twórcy cyklu prezentują osiągnięcia sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage. Choć polski design w ostatnich latach stał się jednym z eksportowych hitów, wciąż mało się o nim mówi.
- 4:00Mistrzowie muzyki filmowej: Lata siedemdziesiąte. Część druga
serial dokumentalny
Seria dokumentalna, która opowiada o tym, jaką drogę przeszli wielcy kompozytorzy muzyki filmowej.
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI