TVP Historia 2Program TV na Sobota 8.02.2025
- 7:40Był taki dzień: 8 lutego (466)
felieton, Polska 2006
8 lutego 1865 roku Gregor Mendel wygłosił odczyt na temat swoich odkryć w kwestii dziedziczenia. W 1974 roku miała odbyła się premiera 'Balladyny' w reżyserii Adama Hanuszkiewicza.
- 7:45Korona królów. Jagiellonowie (227)
telenowela historyczna
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
- 8:05Flesz historii (698)
cykl reportaży
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
- 8:20Historia kuchni polskiej: Szczupak po polsku: na podbój Europy
magazyn kulinarny
Po unii lubelskiej z 1569 roku powstaje nowe państwo polsko-litewskie, które skutecznie odpiera ekspansję Moskwy, zapewniając pokój religijny i rozwój gospodarczy. Wzbudza to zainteresowanie europejskich polityków, kupców i obywateli, którzy chcą poznać więcej szczegółów o tym potężnym kraju na wschodzie. Ich ciekawość obejmuje nie tylko kwestie ustrojowe, militarne i gospodarcze, ale także modę, obyczaje i polską kuchnię. Ta ostatnia zyskuje popularność i jest naśladowana w wielu krajach. Do szczególnie znanych potraw należy "szczupak po polsku", który staje się symbolem kulinarnym Polski i pojawia się w przepisach kuchni czeskiej, niemieckiej, austriackiej, szwedzkiej, węgierskiej, francuskiej i włoskiej. Maciej Nowicki i Jarosław Dumanowski analizują fenomen szczupaka oraz testują różnorodne potrawy takie jak niemieckie "ozory po polsku", włoski "pasztet po polsku" i francuskie "jajka po polsku", by sprawdzić, czy istnieje wspólny smak, który je łączy.
- 9:05Dom: Jak się łowi dzikie ptaki (8/25)
serial obyczajowy
1945 rok. Losy mieszkańców powojennej Warszawy. Trwa wojna, lecz do Warszawy, do domu na Złotej, wracają przedwojenni mieszkańcy.
- 10:30W kotle historii: Którędy do salonu? Bankiety III cz. "Dziadów
magazyn kulinarny
Łukasz Modelski przybliża kulinarne ciekawostki z dawnych lat. Każdy odcinek poświęcony jest innej dacie. Historyk sztuki i kultury średniowiecza przedstawi przepisy m.in. mistrzów kuchni w Wersalu.
- 11:00Cztery strony świata: Rosja: niezgłębiona Kamczatka (9)
serial dokumentalny
Autorzy prezentują słabo poznane miejsca na świecie. Docierając do nich różnymi środkami komunikacji, pieszo, pociągiem lub łodzią, odkrywają piękno lokalnych tradycji i obszarów dziewiczej natury.
- 11:50Wszystkie kolory świata: Szwajcaria, bijące serce Alp
serial dokumentalny
Seria dokumentalna poświęcona odkrywaniu uroków najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalnych cudów, zabytków, wytworów lokalnych rzemieślników i zapierających dech w piersiach krajobrazów.
- 12:45Podróże z historią: Zamek czy lepianka - dylematy średniowiecza (8)
serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 13:10Kultowe zabytki: Królewski pałac Fontainebleau (1)
serial dokumentalny
Opowieść o najsłynniejszych budynkach Francji, wyjątkowych ze względu na styl architektoniczny, znaczenie historyczne i polityczne. W dokumencie pojawią się wypowiedzi ekspertów, archiwalia i zdjęcia.
- 14:00Galeria Widmo: Szkatuła królewska
serial dokumentalny
Autorzy przedstawiają losy wyjątkowych zabytków i dzieł sztuki.
- 14:05Piosenką przez historię: Historia według Jacka - Mury
cykl reportaży
W odcinku przybliżamy historię powstania utworu "Mury", inspirowanego piosenką "L'Estaca" katalońskiego barda Lluis Llacha, napisaną w 1968 roku. Jacek Kaczmarski odkrył jego płytę w grudniu 1978 roku i stworzył własny tekst do tej melodii. "Mury" stały się częścią programu artystycznego prezentowanego przez Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego w Teatrze na Rozdrożu. Piosenka szybko zyskała miano hymnu Solidarności, a jej refren wykorzystywano jako sygnał Radia Solidarność.
- 14:1507 zgłoś się: Rozkład jazdy (9/21)
serial kryminalny
Porucznik Sławomir Borewicz i jego koledzy z wydziału kryminalnego MO rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne.
- 15:3007 zgłoś się: Grobowiec rodziny von Rausch (10/21)
serial kryminalny
Porucznik Sławomir Borewicz i jego koledzy z wydziału kryminalnego MO rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne.
- 16:45Wojownicy czasu: Burza nad Bugiem, czyli Lubelszczyzna 1944
cykl reportaży
Latem 1944 żołnierze Wermachtu cofali się przed Rosjanami, którzy wkroczyli na ziemie polskie. Operacja "Bagration", którą rozpoczęto w czerwcu tego roku, miała przynieść Niemcom klęskę.
- 17:15Zamach na Kutscherę
film dokumentalny, Polska 2004
Geneza, przebieg oraz następstwa zamachu na kata Warszawy, Franza Kutscherę. W filmie nakręconym z okazji 60. rocznicy akcji wykorzystane zostały wypowiedzi osób biorących w niej udział.
- 17:40Najmniejsze kraje Europy: San Marino - mały wielki kraj (6)
serial dokumentalny
Seria o najmniejszych państwach Europy. Mikropaństwa Andory, Liechtensteinu, Luksemburga, Malty, Monako i San Marino są bardzo łatwe do przeoczenia. Terenom tym udało się jednak zachować własne tradycje oraz florę i faunę, które obecnie są rzadkością dla reszty świata. Niezwykłe lokalizacje tych miejsc często znajdują się w ekstremalnych regionach górskich lub przybrzeżnych, co czyni je rajem dla zagrożonych gatunków. Jednak stabilność ich środowiska naturalnego jest zagrożona przez różne problemy. Ekipa podróżuje do tych krajów i opowiada historie ich odważnych wysiłków na rzecz zachowania ich naturalnych cech i kulturowej autonomii.
- 18:30Czterej pancerni i pies: Fort Olgierd (12/21)
serial wojenny
Przygody załogi czołgu "Rudy" - Janka, Gustlika, Grigorija i Olgierda - na frontach drugiej wojny światowej. Żołnierzom pomaga pies Szarik.
- 19:30Fake czy historia? (19)
program publicystyczny
Twórcy zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX w. W dyskusji biorą udział eksperci o odmiennych poglądach. Tłem debaty są przestrzenie muzealne. Widzowie mogą głosować na wybranego historyka.
- 20:20Ignacy Domeyko. Długi powrót
dokument fabularyzowany, Białoruś 2018
Dokument przedstawia jedno wydarzenie z życia Ignacego Domeyki. Ten narodowy bohater Chile, inżynier i badacz Ameryki Południowej, inspirował Adama Mickiewicza przy tworzeniu postaci Żegoty.
- 21:05Żywie Biełaruś!
film biograficzny, Polska 2012
Muzyk Miron Zacharka zostaje wcielony do wojska. Na blogu opisuje dramatyczne warunki życia w koszarach.
- 22:45Wichry Kołymy
dramat biograficzny, Belgia/Niemcy/Polska 2009
Rok 1937, ZSRR. Komunistka Eugenia odmawia złożenia zeznań obciążających przyjaciela. Zostaje skazana na pobyt w łagrze.
- 0:30Goliat - zapomniany bohater
film dokumentalny, Polska 2019
Amerykanin polskiego pochodzenia, Julian E. Kulski, był synem prezydenta okupowanej przez Niemców Warszawy. Mając 12 lat, złożył przysięgę żołnierską. Działał w ZHP i Szarych Szeregach.
- 1:45Szerokie tory: Jeden dzień z życia milicjanta drogówki z Doniecka
cykl reportaży
Reportaż opisuje codzienną pracę milicjanta drogówki w Doniecku na Ukrainie. Przedstawia wyzwania, z którymi się mierzy, takie jak pijani kierowcy i kradzione samochody. Praca w ukraińskiej drogówce jest uznawana za wyjątkowo podatną na korupcję, co wynika z niskich wynagrodzeń milicji oraz licznych wykroczeń drogowych. Tekst ukazuje trudne warunki pracy funkcjonariuszy oraz złożoność problemów, jakie napotykają na co dzień.
- 2:10
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI