TVP Historia 2Program TV na Poniedziałek 18.11.2024
- 19:50Historia w ożywionych obrazach: Wojciech Kossak. "Olszynka Grochowska"
serial dokumentalny
Próba przedstawienia kluczowych wydarzeń z dziejów Polski przez pryzmat dzieł sztuki. Eksperci omawiają kontkest historyczny prezentowanych dzieł i przybliżają losy widniejących na nich postaci.
- 20:05Historia w postaciach zapisana: Niezwykła epopeja Ryszarda Lwie Serce
cykl dokumentalny
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.
- 21:50Mała Polska - mój dom w Santa Rosa, Mexico
film dokumentalny, Polska 2022
Historia tułaczy, którzy po traumie wojny znaleźli bezpieczną przystań w Meksyku. Polacy z Santa Rosa opowiadają o ludziach, dla których kresem wędrówki okazała się ziemia dawnych azteckich ludów.
- 22:45Prasa donosi: 11 listopada
cykl felietonów
Obraz codziennego życia w II Rzeczpospolitej, ukazany z perspektywy ukazujących się wówczas dzienników. Autorzy zaglądają do międzywojennej prasy, by sprawdzić, jak były relacjonowane wydarzenia.
- 22:50Nieznana wojna na Północy (3/6)
serial dokumentalny
Seria prezentująca rolę państw regionu arktycznego w II wojnie światowej i próbująca odtworzyć militarne zmagania w tym rejonie. Widzowie zobaczą z bliska pracę nurków odnajdujących zatopione wraki.
- 23:45Wojownicy czasu
cykl reportaży
Cykl filmów poświęconych bitwom z różnych wojen i okresów historycznych. Twórcy prezentują ich przebieg dzięki rekonstrukcjom historycznym.
- 0:15Sensacje XX wieku: Enigma, część 4 (4)
program historyczny
Podczas II wojny światowej polscy kryptolodzy złamali tajemnicę Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Tym samym przyczynili się do pierwszych zwycięstw aliantów i skrócenia wojny o 2-3 lata.
- 1:00Zygmunt Wróblewski. Gorący tlen
film dokumentalny, Białoruś 2018
Historia naukowca, który jako pierwszy skroplił tlen oraz zamienił w ciecz azot i dwutlenek węgla. Jego odkrycia umożliwiły rozwój rakiet kosmicznych i mają zastosowanie w przemyśle i medycynie.
- 1:50Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Zaginione Morsy (333)
magazyn historyczny
Jedną z nierozwiązanych wojennych tajemnic jest zaginięcie pistoletów maszynowych "Mors" podczas marszu 39 Dywizji Piechoty przez Tereszpol Zaorendę 27 września 1939 roku. Żołnierze niszczyli swoją broń, aby uniemożliwić przejęcie jej przez Niemców. Pistolety zostały ukryte i zaginęły. Inną intrygującą historią jest działalność wynalazcy Stanisława Szepietowskiego, zwanego "Podlaskim Teslą". Urodzony w Warszawie w 1900 roku po przybyciu na Podlasie zajmował się poszukiwaniem sposobów uzyskiwania energii z wyładowań atmosferycznych, co przyniosło mu przydomek łowcy piorunów.
- 2:15Encyklopedia II wojny światowej: Podwodna wojna, część 3
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
- 2:40Był taki dzień: 19 listopada
felieton, Polska
19 listopada 1828 roku zmarł Franz Schubert. W 1942 roku w Drohobyczu zginął Bruno Schultz. W 1950 roku Maria Dąbrowska opisuje w 'Dziennikach' obraz Warszawy podczas Światowego Kongresu Pokoju.
- 2:45
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI