TVP Historia 2Program TV na Poniedziałek 18.11.2024
- 19:50Historia w ożywionych obrazach: Wojciech Kossak. "Olszynka Grochowska"
serial dokumentalny
Próba przedstawienia kluczowych wydarzeń z dziejów Polski przez pryzmat dzieł sztuki. Eksperci omawiają kontkest historyczny prezentowanych dzieł i przybliżają losy widniejących na nich postaci.
- 20:05Historia w postaciach zapisana: Niezwykła epopeja Ryszarda Lwie Serce
cykl dokumentalny
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.
- 21:50Mała Polska - mój dom w Santa Rosa, Mexico
film dokumentalny, Polska 2022
Historia tułaczy, którzy po traumie wojny znaleźli bezpieczną przystań w Meksyku. Polacy z Santa Rosa opowiadają o ludziach, dla których kresem wędrówki okazała się ziemia dawnych azteckich ludów.
- 22:45Prasa donosi: 11 listopada
cykl felietonów
Obraz codziennego życia w II Rzeczpospolitej, ukazany z perspektywy ukazujących się wówczas dzienników. Autorzy zaglądają do międzywojennej prasy, by sprawdzić, jak były relacjonowane wydarzenia.
- 22:50Nieznana wojna na Północy (3/6)
serial dokumentalny
Seria prezentująca rolę państw regionu arktycznego w II wojnie światowej i próbująca odtworzyć militarne zmagania w tym rejonie. Widzowie zobaczą z bliska pracę nurków odnajdujących zatopione wraki.
- 23:45Wojownicy czasu: Zakon w odwrocie, czyli Świecino 1462
cykl reportaży
Cykl filmów poświęconych bitwom z różnych wojen i okresów historycznych. Twórcy prezentują ich przebieg dzięki rekonstrukcjom historycznym.
- 0:15Sensacje XX wieku: Enigma, część 4 (4)
program historyczny
Podczas II wojny światowej polscy kryptolodzy złamali tajemnicę Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Tym samym przyczynili się do pierwszych zwycięstw aliantów i skrócenia wojny o 2-3 lata.
- 1:00Zygmunt Wróblewski. Gorący tlen
film dokumentalny, Białoruś 2018
Historia naukowca, który jako pierwszy skroplił tlen oraz zamienił w ciecz azot i dwutlenek węgla. Jego odkrycia umożliwiły rozwój rakiet kosmicznych i mają zastosowanie w przemyśle i medycynie.
- 1:50Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Zaginione Morsy (333)
magazyn historyczny
Jedną z nierozwiązanych tajemnic jest zaginięcie pistoletów maszynowych podczas marszu 39 Dywizji Piechoty 27 września 1939 r. Inną intrygującą historią jest działalność Stanisława Szepietowskiego.
- 2:15Encyklopedia II wojny światowej: Podwodna wojna, część 3
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
- 2:40Był taki dzień: 19 listopada
felieton, Polska
19 listopada 1828 roku zmarł Franz Schubert. W 1942 roku w Drohobyczu zginął Bruno Schultz. W 1950 roku Maria Dąbrowska opisuje w 'Dziennikach' obraz Warszawy podczas Światowego Kongresu Pokoju.
- 2:45
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI