TVP Historia 2Program TV na Piątek 15.11.2024
- 20:00Śladami "Potopu"
film dokumentalny, Polska 2006
Na dokument składają się fragmenty filmu 'Potop', obrazy miejsc, w których toczy się akcja, wypowiedzi polskich oraz litewskich historyków.
- 20:50Światło i szkło: Wrocław (2)
program historyczny
W kościele św. Krzysztofa we Wrocławiu znajdują się okna witrażowe. Obecnie znajdują się tam kopie, bo w 1881 r. oryginały trafiły do Muzeum Starożytności Śląska, a po 1945 r. - do Muzeum Narodowego.
- 21:00Geniusze i marzyciele. Ludwik Hirszfeld
film dokumentalny, Polska 2018
Historia wybitnego bakteriologa i lekarza, który odkrył przyczynę konfliktu serologicznego. O jego dorobku opowiedzą autorytety medyczne.
- 22:00Polska i świat z historią w tle: Na Laudzie, w Podbrzeżu. Muzeum Powstania Styczniowego
cykl reportaży
W niewielkiej miejscowości Podbrzeż nad rzeką Laudą mieści się jedyne na świecie Muzeum Powstania 1863 roku. 150. rocznica wybuchu powstania to okazja do przypomnienia tych stron.
- 22:15Wycieczka
film dokumentalny, Polska 2007
Historia Cmentarza Komunalnego Powązki. Powstał w 1912 roku jako cmentarz prawosławny. W 1918 został przekształcony w cmentarz wojskowy.
- 23:05Sensacje XX wieku: Enigma, część 3 (3)
program historyczny
Podczas II wojny światowej polscy kryptolodzy, m.in. Marian Rejewski, złamali tajemnicę Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. Tym samym przyczynili się do pierwszych zwycięstw aliantów.
- 23:50Wichry Kołymy
dramat biograficzny, Belgia/Niemcy/Polska 2009
Rok 1937, ZSRR. Komunistka Eugenia odmawia złożenia zeznań obciążających przyjaciela. Zostaje skazana na pobyt w łagrze.
- 1:35Polacy na ratunek Żydom: Rodzina Żabińskich (117)
cykl reportaży
W kolejnych reportażach poznamy Polaków, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej narażając życie swoje i swoich bliskich pomagali przeżyć osobom żydowskiego pochodzenia.
- 1:50Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: "Nigdy z królami..." (332)
magazyn historyczny
Na północ od Czerwińska, nad Wisłą, znajduje się wyspa Konfederatka. To miejsce, które w czasach Konfederacji Barskiej pełniło istotną rolę w kontrolowaniu żeglugi. Historycy uważają, że konfederaci otrzymywali tą drogą broń i pieniądze, transportowane z Gdańska na barkach. Obecnie Konfederatka zachwyca dziką przyrodą, ale jej przeszłość przywołuje obrazy obozowisk, w których ćwiczono fechtunek, a sprzęt wojenny dostarczano galarami. Aleksander Sochaczewski, powstaniec styczniowy, który spędził dwadzieścia lat na Syberii, dokumentował życie zesłańców w swoich pracach plastycznych. Artysta przybliżył losy więźniów, którzy byli transportowani na wschód w okratowanych karetkach, zwanych kibitkami. Dziś jego dzieła są cennym świadectwem tamtych czasów i można je podziwiać na specjalnej wystawie.
- 2:10Był taki dzień: 16 listopada
felieton, Polska
16 listopada 1913 roku ukazał się pierwszy tom powieści Prousta z cyklu 'W poszukiwaniu straconego czasu' ('W stronę Swanna'). W 1914 roku w Wilnie ustanowiono święto Matki Boskiej Ostrobramskiej.
- 2:15
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI