23:20
Wieczór kinomana: Kobiety i XX wiekdramat obyczajowy, USA 2016
Osadzone w latach 70. losy nastoletniego buntownika i otaczających go kobiet. Reżyser Mike Mills wykorzystał autobiograficzne wątki.
1:30
Dobry tytułmagazyn kulturalny
Magazyn poświęcony książkom. Znajdą się w nim segmenty: "Poczytaj mi tato", "Co tydzień jeden wiersz", recenzencki i Bookstagram/BookTok, w którym młodzi czytelnicy opowiedzą o tym, co ich interesuje.
2:10
- 3:55Mistrzowie muzyki filmowej: Lata siedemdziesiąte. Część druga
serial dokumentalny
Seria dokumentalna, która opowiada o tym, jaką drogę przeszli wielcy kompozytorzy muzyki filmowej.
4:50
5:35
- 6:05Piwnica Wandy Warskiej
program muzyczny
Widzowie będą mogli między innymi zobaczyć obrazy namalowane przez piosenkarkę i podziwiać ulice Krakowa słuchając jej muzyki.
7:05
Rozmowy (nie)wygodneprogram publicystyczny
Mariusz Szczygieł rozmawia z przedstawicielami świata kultury i sztuki. Zadaje prowokujące pytania, oczekując od gości nieszablonowych odpowiedzi. Wywiady odbywają się w księgarni Wrzenie Świata.
- 8:00
- 9:05Dokument tygodnia: Szokująca Elsa Schiaparelli
film dokumentalny, Francja 2022
Opowieść o projektantce mody, której kreacje nosiły takie gwiazdy jak Marlena Dietrich czy Katherine Hepburn. W twórczości inspirowała się sztuką awangardową i surrealizmem.
10:15
Ostatnia walka Apaczawestern, USA 1954
Klasyczna westernowa opowieść o legendarnym indiańskim wojowniku.
- 11:50Od ucha do ucha: W samolocie
film animowany, Polska 1976
Babcia i jej kura lecą aeroplanem i przeżywają niezwykłe przygody.
- 12:00Od ucha do ucha: Warzywa
film krótkometrażowy, Polska 1977
Animowana interpretacja wiersza Tuwima. Przedstawia sytuację, w której warzywa przyniesione z targu kłócą się o to, które z nich jest większe i ładniejsze. Wkrótce wszystkie trafią do garnka.
- 12:05Od ucha do ucha: Uciekł wałek ze stolnicy
film animowany, Polska 1978
Pewnego dnia wałek ze stolnicy postanawia zwiedzić świat. Po drodze spotyka wałek maszyny do pisania, wałek wyżymaczki oraz walec drogowy. Każda znajomość to nowe wyzwanie.
- 12:10Od ucha do ucha: Kowalski przy tablicy - Pusty basen
film krótkometrażowy, Polska 1975
Zadanie na lekcji matematyki staje się dla ucznia inspiracją do wyprawy w świat wyobraźni. Bohaterom zabawnej animacji głosu użyczył Jacek Fedorowicz.
- 12:35W poszukiwaniu dobrego filmu
magazyn filmowy
Prowadzący rozmawiają z twórcami o filmie, który w danym tygodniu wchodzi do kin. W każdym odcinku prezentują także wywiad z obiecującym debiutantem sztuki aktorskiej bądź reżyserskiej.
13:15
15:15
Portrety: Jacek Łumińskiprogram kulturalny
Rozmowy z artystami reprezentującymi świat tańca i muzyki. Bohaterami odcinków będą m.in. Jerzy Artysz i Przemysław Śliwa. Głównym motywem cyklu etiud są wspomnienia z czasów aktywności artystycznej.
- 15:35Mistrzowie muzyki filmowej: Lata siedemdziesiąte. Część druga
serial dokumentalny
Seria dokumentalna, która opowiada o tym, jaką drogę przeszli wielcy kompozytorzy muzyki filmowej.
16:35
Dobry tytułmagazyn kulturalny
Magazyn poświęcony książkom. Znajdą się w nim segmenty: "Poczytaj mi tato", "Co tydzień jeden wiersz", recenzencki i Bookstagram/BookTok, w którym młodzi czytelnicy opowiedzą o tym, co ich interesuje.
17:15
Niedziela z...: Jackiem Cyganemprogram kulturalny
Bohaterem odcinka jest Jacek Cygan. Autor tekstów piosenek, scenarzysta, poeta, prozaik, dramaturg oraz librecista, a także organizator festiwali muzycznych i osobowość telewizyjna.
- 18:05Niedziela z... Jackiem Cyganem: Chłopaki z Sosnowca (2)
koncert
Koncert poświęcony trzem artystom związanym z Sosnowcem: tenorowi Janowi Kiepurze, pianiście Władysławowi Szpilmanowi i Jackowi Cyganowi.
- 19:00Niedziela z... Jackiem Cyganem: Dary losu
koncert Ryszarda Rynkowskiego
Koncert Ryszarda Rynkowskiego zarejestrowany w Teatrze Polskim w Warszawie. Artysta wykonał największe hity i utwory z płyty 'Dary losu'.
20:00
- 22:15Więcej niż fikcja: Nazywam się Alfred Hitchcock
film dokumentalny, Wielka Brytania 2022
W tym dokumencie to sam Hitchcock prowadzi widzów przez swoją twórczość - zarówno najsłynniejsze obrazy, jak i te mniej znane. Opowiada też o sposobach na grę z odbiorcą swoich dzieł.
- 0:25Muzyka w sieci (16)
program muzyczny
Program prezentujący twórców muzycznych oraz ich utwory w internecie.
1:00
Warzywa i owoceetiuda filmowa, Polska 2021
Dwunastoletni Wojtek wstydzi się mamy, która prowadzi podupadający sklepik spożywczy. Pewnego dnia nastolatek buntuje się. Postanawia zmienić matkę. Doprowadza jednak niestety do jej upokorzenia.
1:40
Polskie Znaki. Rzeczy ostatniekoncert
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Polskie Znaki z Orkiestrą Polskiego Radia przedstawią kompozycje o przemijaniu, śmierci i żałobie. Inspiracją był polski folklor.
2:55
Kino krótkich filmów: Slow Lightfilm animowany, Polska 2022
Cykl filmów krótkometrażowych. Okazuje się, że dobry film wcale nie musi być bardzo długi.
3:05
Kino krótkich filmów: Figury niemożliwe i inne historiefilm krótkometrażowy, Kanada/Polska 2021
Cykl filmów krótkometrażowych. Okazuje się, że dobry film wcale nie musi być bardzo długi.
3:40
Niedziela z...: Jackiem Cyganemprogram kulturalny
Bohaterem odcinka jest Jacek Cygan. Autor tekstów piosenek, scenarzysta, poeta, prozaik, dramaturg oraz librecista, a także organizator festiwali muzycznych i osobowość telewizyjna.
- 4:35Dokument tygodnia: Szokująca Elsa Schiaparelli
film dokumentalny, Francja 2022
Opowieść o projektantce mody, której kreacje nosiły takie gwiazdy jak Marlena Dietrich czy Katherine Hepburn. W twórczości inspirowała się sztuką awangardową i surrealizmem.
5:35
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.