TVP Kultura Program TV na dziś
30- 14:00Adela jeszcze nie jadła kolacji
komedia, Czechosłowacja 1977
Parodia filmów kryminalnych w slapstickowej formie. Sławny detektyw opuszcza karty powieści, by w Pradze odkryć tajemnicę pewnego psa i mięsożernej rośliny.
- 15:55Benefis Jana Kantego Pawluśkiewicza (1)
widowisko
Widowisko artystyczne poświęcone wybitnemu polskiemu artyście, kompozytorowi, malarzowi Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi.
- 17:00Benefis Jana Kantego Pawluśkiewicza (2)
widowisko
Widowisko artystyczne poświęcone wybitnemu polskiemu artyście, kompozytorowi, malarzowi Janowi Kantemu Pawluśkiewiczowi.
- 18:00Poczet świrów polskich: Tomasz Sikora (7/13)
cykl felietonów
Fotografik Tomasz Sikora w wyjątkowy sposób postrzega ludzi, pejzaż i sytuacje. Spędził wiele lat w Australii, gdzie zyskał popularność. Jeździł po całym świecie, realizując nietypowe zamówienia.
- 18:35Reżyserzy: Barry Levinson (9/10)
serial dokumentalny
Opowieść o legendarnych twórcach, którzy zmienili oblicze kinematografii. Widzowie poznają fakty z życia takich ikon jak Billy Wilder czy Sam Peckinpah.
- 19:40EnergaCAMERIMAGE 2024 - 32. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych
felieton, Polska 2024
Relacja z 32. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych. Święto kina odbywa się w dniach 16-23 listopada w Toruniu. W studiu goście opowiedzą m.in. o sztuce operatorskiej.
- 20:00Wieczór kinomana: Wstęp do filmu "Jules i Jim"
magazyn filmowy
Łukasz Jasina rozmawia z krytykiem filmowym Łukaszem Adamskim o dziełach, które zapisały się w historii kinematografii.
- 20:10Wieczór kinomana: Jules i Jim
dramat psychologiczny, Francja 1962
Jules i Jim zakochują się w Catherine. Kobieta nie potrafi jednak zdecydować, z którym z przyjaciół ma się związać.
- 22:05Hala odlotów (23)
talk-show
Nowa odsłona programu Katarzyny Janowskiej, poświęconego tematyce społeczno-kulturalnej i psychologicznej. Prowadząca rozmawia z gośćmi o nowych obyczajach i zachowaniach w przestrzeni publicznej.
- 23:00Serialowa nostalgia: Dom pod Dwoma Orłami (4/10)
serial obyczajowy
Lato 1997 roku. Studentka architektury Marianna wraca ze stypendium w USA do rodzinnego domu we Wrocławiu, gdzie czekają na nią babcia Zofia i mama Helena. Przywozi ze sobą narzeczonego Paula, który ma polskie korzenie i zamierza odwiedzić dawne Kresy, skąd pochodzi jego rodzina. Tymczasem w nocy powódź zalewa Dom pod Dwoma Orłami. Babcia Zofia dostaje udaru i trafia do szpitala. Kiedy woda opada, Marianna w zniszczonej piwnicy odnajduje skrytkę. Wydobywa z niej stare niemieckie dokumenty, zdjęcia, plany oraz pamiętnik Lisy Weber i jej brata Karla z czasów drugiej wojny światowej. Niebawem babcia wychodzi ze szpitala. Zaczyna opowiadać wnuczce dramatyczne dzieje swojego życia.
- 0:00Czwartkowy klub filmowy: Stromboli, ziemia Bogów
dramat obyczajowy, Włochy/USA 1950
Litwinka Karin (Ingrid Bergman) jedzie z mężem na jego rodzinną wyspę Stromboli, jednak źle czuje się wśród mieszkających tam ludzi.
- 1:50Kino krótkich filmów: Funeralia
film krótkometrażowy, Polska 2022
K wraz z nieodłączną matką wygrywa konkurs kopania grobów, którego nie powinien wygrać. Niezadowoleni organizatorzy chcą dać mu nauczkę, pozbawiając go tego, co było dla niego najważniejsze.
- 2:05Kino krótkich filmów: Lokomotywa
film krótkometrażowy, Polska 1976
Animowana ilustracja do wiersza Juliana Tuwima.
- 2:10Kino krótkich filmów: Nie pchać się proszę
film krótkometrażowy, Polska 1971
Motorniczy tramwaju zamyka drzwi pojazdu, przytrzaskując pasażerom ręce, nogi, bagaże, torby i paczki. Wieczorem kończy pracę. W drodze do baru wpada do nieosłoniętego włazu.
- 2:19Kino krótkich filmów: Ogrodnik
film krótkometrażowy, Polska 1972
Uwięziony mężczyzna hoduje drzewo. Może się na nie wspiąć i przeskoczyć przez mur na zewnątrz.
- 2:25Kino nocne: Boisko bezdomnych
film obyczajowy, Polska 2008
Ludzie ze społecznego marginesu odkrywają nowy cel - sportową rywalizację. Przywraca im to godność.
- 5:15
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.