TVP Kultura Program TV na dziś
30- 4:45Teledyski: Ania Karwan/Leszek Możdżer - Kiedy mrugam
magazyn muzyczny
- 5:10
- 5:25
- 6:10Przed ekranem (33)
magazyn
Cykl prezentujący najciekawsze propozycje programowe. Twórcy opowiedzą o interesujących wydarzeniach, spotkają się również z osobowościami świata muzyki, sztuki, kultury czy sportu.
- 6:20Scena muzyczna: Orkiestra Ludwika Sarskiego
koncert
Cykl przedstawia nowe zjawiska na polskiej scenie artystycznej. Goście specjalizują się w różnych gatunkach: od muzyki dawnej przez jazz po śpiew tradycyjny. Melomani usłyszą premierowe wykonania.
- 6:50Czy ja dobrze rozumiem?
magazyn kulturalny
Omówienie wpływu nauk humanistycznych na życie ludzi, interpretację rzeczywistości, rozwój intelektualny oraz kształtowanie tożsamości kulturowej. Pojawią się goście reprezentujący różne dziedziny.
- 7:35Podróże z historią: Wiosenne obrządki (35)
serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 8:20Poczet świrów polskich: Dariusz Miliński (1/13)
cykl felietonów
Dariusz Miliński ma na koncie m.in. postery do filmu "Mój Nikifor". Mieszka we wsi Pławna Dolna, gdzie posiada pracownię, galerię, Zamek Śląskich Legend, Muzeum Przesiedleńców i kopię arki Noego.
- 9:00Rodzina Połanieckich: Spełnienie (5/7)
serial obyczajowy
Ekranizacja powieści Sienkiewicza. Rok 1893. Połaniecki przyjeżdża do Krzemienia, majątku Pławickich. Poznaje córkę właściciela, Marynię.
- 10:35Pali się, moja panno
komedia obyczajowa, Czechosłowacja/Włochy 1967
Na wielkim balu w remizie znikają fanty loteryjne, zostają przerwane wybory królowej piękności, ginie też prezent dla zasłużonego strażaka.
- 12:00Jedyny taki duet na świecie
film dokumentalny, Polska 2020
Zawód dyrygenta jest najczęściej wykonywany przez mężczyzn. Film opowiada o jedynym kobiecym duecie dyrygenckim na świecie, o słynnej Agnieszce Duczmal i jej córce Annie Duczmal-Mróz.
- 13:00Amadeus i malarstwo - Antonio Vivaldi "Cztery pory roku" (2)
koncert jubileuszowy Agnieszki Duczmal i Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus"
W ramach koncertów jubileuszowych 12 października 2008 r. wykonano "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego. Wystąpił solista Leszek Długosz i orkiestra pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.
- 13:50Rozmowy (nie)wygodne
program publicystyczny
Mariusz Szczygieł rozmawia z przedstawicielami świata kultury i sztuki. Zadaje prowokujące pytania, oczekując od gości nieszablonowych odpowiedzi. Wywiady odbywają się w księgarni Wrzenie Świata.
- 14:50Ostatni dzień lata
film obyczajowy, Polska 1958
Na plaży spotykają się dojrzała kobieta i młody mężczyzna. Mimo wzajemnej fascynacji nie potrafią się przed sobą otworzyć.
- 15:55Muzyka w sieci (1)
program muzyczny
Program prezentujący twórców muzycznych oraz ich utwory w internecie.
- 16:20Rodzina Połanieckich: Zdrada (6/7)
serial obyczajowy
Ekranizacja powieści Sienkiewicza. Rok 1893. Połaniecki przyjeżdża do Krzemienia, majątku Pławickich. Poznaje córkę właściciela, Marynię.
- 17:55Tygodnik kulturalny
magazyn kulturalny
Podsumowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych i artystycznych tygodnia.
- 18:50Portrety: Co ja tu robię? Tadeusz Konwicki
film dokumentalny, Polska 2010
Portret Tadeusza Konwickiego. Realizatorzy ustalają m.in., czym dla niego były przemiany ustrojowe i dlaczego po roku 1989 przestał pisać.
- 20:00Teatr Telewizji: Wniebowstąpienie
sztuka na podstawie powieści Tadeusza Konwickiego
Jakiś mężczyzna odzyskuje przytomność w brudnym,miejskim zaułku. Nie pamięta, kim jest, ani skąd się tu wziął. Przyjmuje imię Charon i rozpoczyna poszukiwania utraconej tożsamości.
- 22:00Lekkie obyczaje: W drogę!
komediodramat, Iran 2021
Czteroosobowa irańska rodzina ma za sobą trudne chwile. Rodzice, ich dorosły syn i jego młodszy brat stracili dom i samochód. Podczas podróży wypożyczonym autem spotykają podejrzanego motocyklistę.
- 23:45Nocny dokument: Aktorka (portret Elżbiety Czyżewskiej)
film dokumentalny, Polska 2014
Losy jednej z największych gwiazd polskiego kina lat 60. Elżbietę Czyżewską wspominają m.in. Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski i Nancy Weber. Tłem filmu są migawki z Nowego Jorku.
- 1:10Tamte lata, tamte dni: Włodek Pawlik
magazyn kulturalny
Marta Perchuć-Burzyńska rozmawia z cenionymi artystami o ich dzieciństwie i wydarzeniach, które wpłynęły na ich życie i twórczość. Spotyka się z nimi w miejscach mających znaczenie sentymentalne.
- 1:55Miłość blondynki
komedia, Czechosłowacja 1965
Drugi film fabularny Miloša Formana otrzymał nominację do Oscara.
- 3:25Tygodnik kulturalny
magazyn kulturalny
Podsumowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych i artystycznych tygodnia.
- 4:25
- 5:25
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.