- 4:35Dokument tygodnia: Szokująca Elsa Schiaparelli
film dokumentalny, Francja 2022
Opowieść o projektantce mody, której kreacje nosiły takie gwiazdy jak Marlena Dietrich czy Katherine Hepburn. W twórczości inspirowała się sztuką awangardową i surrealizmem.
5:35
5:55
6:05
Afisz kulturalnymagazyn kulturalny
Program, którego celem jest popularyzacja artystów, trendów we współczesnej kulturze oraz inicjowanie dyskusji wokół aktualnych problemów.
6:15
Teledyski: Orkiestra Ludwika Sarskiego - Pancakesmagazyn muzyczny
- 6:40Tamte lata, tamte dni: Alicja Majewska
magazyn kulturalny
Popularna piosenkarka, Alicja Majewska, opowie o swoim dzieciństwie.
7:20
Podróże z historią: Żyć jak Słowianin (6)serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 8:00Od ucha do ucha: W samolocie
film animowany, Polska 1976
Babcia i jej kura lecą aeroplanem i przeżywają niezwykłe przygody.
- 8:05Od ucha do ucha: Warzywa
film krótkometrażowy, Polska 1977
Animowana interpretacja wiersza Tuwima. Przedstawia sytuację, w której warzywa przyniesione z targu kłócą się o to, które z nich jest większe i ładniejsze. Wkrótce wszystkie trafią do garnka.
- 8:10Od ucha do ucha: Uciekł wałek ze stolnicy
film animowany, Polska 1978
Pewnego dnia wałek ze stolnicy postanawia zwiedzić świat. Po drodze spotyka wałek maszyny do pisania, wałek wyżymaczki oraz walec drogowy. Każda znajomość to nowe wyzwanie.
- 8:30Czas Komedy
film dokumentalny, Polska 1994
Filmowy portret Krzysztofa Komedy, jazzmana i kompozytora. Próba odtworzenia ostatnich miesięcy jego życia i kulisów tragicznej śmierci.
- 9:45Komeda żywy
koncert
Fragmenty koncertu 'Komeda żywy' (1989), który odbył się w 20. rocznicę śmierci kompozytora i pianisty w ramach Dni Krzysztofa Komedy.
10:30
Ostatnia walka Apaczawestern, USA 1954
Klasyczna westernowa opowieść o legendarnym indiańskim wojowniku.
- 12:10Buntowniczka nie z wyboru
film dokumentalny, Polska 2022
Opowieść o jednej z najwybitniejszych pisarek w dziejach polskiej literatury i autorki pieśni patriotycznej 'Rota'. Maciej Janiszewski prezentuje portret psychologiczny tajemniczej literatki.
13:15
Andrew Wyeth. Portret malarzafilm dokumentalny, Wielka Brytania 2018
Opowieść o jednym z najważniejszych amerykańskich malarzy XX wieku. Wywodził się on z rodziny artystów. Od dziecka szlifował talent. Wśród jego miłośników był Winston Churchill.
14:15
Wstęp wolny!magazyn aktualności kulturalnych
Magazyn informacyjno-reportażowy relacjonujący najważniejsze wydarzenia kulturalne. Prowadzi Monika Richardson.
- 14:35Tamte lata, tamte dni: Mariusz Szczygieł
magazyn kulturalny
W tym odcinku prezentowana jest sylwetka Mariusza Szczygła, dziennikarza i reportażysty, znanego autora książek oraz wybitnego reprezentanta polskiej szkoły reportażu.
15:10
Kino retro: Sabatawestern, Włochy 1969
Pierwsza częścią trylogii o przygodach rewolwerowca Sabaty. Po napadzie na bank sędzia wyznacza wysoką nagrodę za schwytanie przestępcy.
17:05
Pan na Żuławach: Smak ziemi (2/11)serial obyczajowy
Bohaterami serialu są reemigranci z Francji, którzy wspólnie z przybyszami z Polski centralnej podjęli się zagospodarowywania Żuław.
18:20
Tygodnik kulturalnymagazyn kulturalny
Podsumowanie najważniejszych wydarzeń kulturalnych i artystycznych tygodnia.
- 19:15Dźwięk Nowego Jorku: Gerald Clayton (4)
serial dokumentalny
Dokument przedstawiający najbardziej interesujących muzyków jazzowych z Nowego Jorku.
20:00
Kino mocnych wrażeń: Bossdramat biograficzny, Wielka Brytania 2016
Agent przyjmuje fałszywą tożsamość. Infiltruje środowisko handlarza narkotyków.
22:15
Hala odlotów (36)talk-show
Nowa odsłona programu Katarzyny Janowskiej, poświęconego tematyce społeczno-kulturalnej i psychologicznej. Prowadząca rozmawia z gośćmi o nowych obyczajach i zachowaniach w przestrzeni publicznej.
23:25
Na wschód od Hollywood: Gdy byłeś dalekodramat obyczajowy, Wielka Brytania 2021
Kirsty i Murdo chcą się pobrać. Chłopak i jego rówieśnicy dostają powołanie do wojska. We wsi odbywa się pożegnalna impreza. Sugestywny dramat zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami.
1:35
- 3:50Więcej niż fikcja: Nazywam się Alfred Hitchcock
film dokumentalny, Wielka Brytania 2022
W tym dokumencie to sam Hitchcock prowadzi widzów przez swoją twórczość - zarówno najsłynniejsze obrazy, jak i te mniej znane. Opowiada też o sposobach na grę z odbiorcą swoich dzieł.
5:55
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.