23:10
Czwartkowy klub filmowy: Król w Nowym Jorkukomediodramat, USA 1957
Król Shahdov ucieka z Estrovii, gdy wybucha tam rewolucja. W Nowym Jorku spotyka Ruperta. Teraz także król jest podejrzewany o komunizm...
1:10
Kino krótkich filmów: Slow Lightfilm animowany, Polska 2022
Cykl filmów krótkometrażowych. Okazuje się, że dobry film wcale nie musi być bardzo długi.
1:20
Kino krótkich filmów: Figury niemożliwe i inne historiefilm krótkometrażowy, Kanada/Polska 2021
Cykl filmów krótkometrażowych. Okazuje się, że dobry film wcale nie musi być bardzo długi.
1:50
Kino nocne: Chungking Expressdramat obyczajowy, Hongkong 1994
Poetycka, melancholijna opowieść o odrzuconych uczuciach.
3:45
Jak to się mówi, czyli Kasia u Bralczykamagazyn kulturalny
Prowadząca w rozmowie z wybitnym językoznawcą poruszy tematy związane z mową codzienną, idiomami czy debatą publiczną. W programie znajdą się zarówno elementy edukacyjne, jak i rozrywkowe.
4:25
Pegaz: Scena alternatywna: Maseckimagazyn kulturalny
Pianista Marcin Masecki prezentuje własne interpretacje nokturnów chopinowskich, które znalazły się na jego najnowszej płycie. Artysta jest zaangażowany w różne projekty muzyczne z uznanymi twórcami.
5:30
4:50
5:45
7:20
Beethoven. Portret intymnyfilm dokumentalny, Francja 2020
Sylwetka wybitnego komopozytora. Prywatne listy, notatki i pamiętniki ukazują wytrwałość Ludwiga van Beethovena. Mimo postępującej głuchoty nigdy nie przestał on poświęcać się muzyce.
- 8:25Notre-Dame de Paris
balet
Balet w dwóch aktach inspirowany powieścią "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" w choreografii Rolanda Petita do muzyki Maurice'a Jarre'a. Prapremiera odbyła się w 1965 r. w Operze Paryskiej.
10:10
Dzieci niebiosfilm obyczajowy, Iran 1997
Ubogi 8-latek z Teheranu chce zdobyć buty dla swojej młodszej siostry.
11:45
John Huston. Na własnych zasadachfilm dokumentalny, Francja 2021
Artystyczna i życiowa droga Johna Hustona. Zadebiutował jako reżyser i scenarzysta 'Sokoła maltańskiego'. Kolejne filmy ugruntowały jego pozycję w Hollywood, gdzie zyskał opinię buntownika.
12:55
Pegaz: Scena alternatywna: Maseckimagazyn kulturalny
Pianista Marcin Masecki prezentuje własne interpretacje nokturnów chopinowskich, które znalazły się na jego najnowszej płycie. Artysta jest zaangażowany w różne projekty muzyczne z uznanymi twórcami.
13:20
Tamte lata, tamte dni: Mariusz Szczygiełmagazyn kulturalny
W tym odcinku prezentowana jest sylwetka Mariusza Szczygła, dziennikarza i reportażysty, znanego autora książek oraz wybitnego reprezentanta polskiej szkoły reportażu.
14:00
Caravaggio, król światła i cieniafilm dokumentalny, Francja 2016
Historycy sztuki wciąż niewiele wiedzą o pierwszym współczesnym artyście z wioski Caravaggio. Dopiero na początku XX wieku rozpoczęto badania, w wyniku których zidentyfikowano około 50 jego dzieł.
15:10
17:30
Kino retro: Sabatawestern, Włochy 1969
Pierwsza częścią trylogii o przygodach rewolwerowca Sabaty. Po napadzie na bank sędzia wyznacza wysoką nagrodę za schwytanie przestępcy.
- 19:3020 x 20 lat TVP Kultura: Aleksandra Kurzak
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
20:00
Bilet do kina: Minaridramat obyczajowy, USA 2020
Imigranci z Korei zakładają w Arkansas farmę. Konfrontują się z niełatwą rzeczywistością. Sześć nominacji do Oscara.
22:05
Polskie Znaki. Rzeczy ostatniekoncert
W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Polskie Znaki z Orkiestrą Polskiego Radia przedstawią kompozycje o przemijaniu, śmierci i żałobie. Inspiracją był polski folklor.
23:20
Wieczór kinomana: Kobiety i XX wiekdramat obyczajowy, USA 2016
Osadzone w latach 70. losy nastoletniego buntownika i otaczających go kobiet. Reżyser Mike Mills wykorzystał autobiograficzne wątki.
1:30
Dobry tytułmagazyn kulturalny
Magazyn poświęcony książkom. Znajdą się w nim segmenty: "Poczytaj mi tato", "Co tydzień jeden wiersz", recenzencki i Bookstagram/BookTok, w którym młodzi czytelnicy opowiedzą o tym, co ich interesuje.
2:10
- 3:55Mistrzowie muzyki filmowej: Lata siedemdziesiąte. Część druga
serial dokumentalny
Seria dokumentalna, która opowiada o tym, jaką drogę przeszli wielcy kompozytorzy muzyki filmowej.
4:50
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.