TVP Kultura Program TV na dziś
30- 18:15Niedziela z... Agnieszką Holland: Niedzielne dzieci
film obyczajowy, Polska 1976
Tragedia bezdzietnego małżeństwa.
- 19:35Miłość po mistrzowsku
reportaż
Reportaż ukazujący kulisy planu nagrania spektaklu "Miłość" Benjamina M. Bukowskiego w studio S3 TVP Kraków dla Teatru Telewizji. Jest to sztuka z udziałem Anny Polony i Jana Peszka.
- 20:00Łowca jeleni
dramat wojenny, Wielka Brytania/USA 1978
Trzej przyjaciele trafiają do Wietnamu. Wojna zmieni życie każdego z nich.
- 23:10Więcej niż fikcja: Gaudi, wizjoner z Barcelony
film dokumentalny, Francja 2021
Kulisy twórczości hiszpańskiego architekta i powstania jego dzieła, Casa Batlló. Ta fantastyczna budowla jest mniej znana niż słynna Sagrada Familia, ale zajmuje ważne miejsce w dorobku artysty.
- 0:15Kino krótkich filmów: Moje życie w Wersalu
film animowany, Francja 2019
Ośmioletnia Violette, której rodzice zginęli w ataku terrorystycznym w Paryżu, zostaje oddana pod opiekę gburowatego wuja Regisa, dozorcy w Wersalu. Początki ich relacji są bardzo trudne.
- 1:00Kino nocne: Ostatni komers
dramat obyczajowy, Polska 2020
Monika (Sandra Drzymalska) i jej koledzy wkrótce skończą gimnazjum. W oczekiwaniu na bal umawiają się na basenie. Te kilka dni to dla nich czas przekraczania granic.
- 2:30Niedziela z...: Agnieszką Holland
program kulturalny
Bohaterką odcinka jest reżyserka i scenarzystka Agnieszka Holland. W 1975 roku debiutowała filmem telewizyjnym 'Wieczór u Abdona'. Rozmawia z Agnieszką Szydłowską m.in. o znaczeniu przyjaźni.
- 3:15Młoda kultura: L.U.C i Motion Trio
koncert
Raper L.U.C wystąpi z akordeonowym Motion Trio. Wykonywane podczas koncertu utwory znalazły się na ich wspólnej płycie 'Nic się nie stało'.
- 4:35Reżyserzy: Antoine Fuqua (8/10)
serial dokumentalny
Opowieść o legendarnych twórcach, którzy zmienili oblicze kinematografii. Widzowie poznają fakty z życia takich ikon jak Billy Wilder czy Sam Peckinpah.
- 5:15
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.