TVP HistoriaProgram TV na Sobota 18.01.2025
31- 7:05Był taki dzień: 18 stycznia
felieton, Polska 2005
18 stycznia 1911 r. odbyło się pierwsze lądowanie samolotu na pokładzie okrętu. W 1919 roku rozpoczęła się konferencja w Wersalu. W 1943 roku miał miejsce pierwszy bunt w warszawskim getcie.
- 7:15Korona królów. Jagiellonowie (220)
telenowela historyczna
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
- 7:45Flesz historii
cykl reportaży
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
- 8:10Historia kuchni polskiej: Kuchnia krzyżacka, czyli kiełbasa na Wielki Post
magazyn kulinarny
Kuchnia krzyżacka ma wiele wspólnego z polską, mimo że przekazy historyczne od Jana Długosza i Henryka Sienkiewicza często ukazywały Zakon Krzyżacki przez pryzmat prowadzonych przez niego wojen. W XV-wiecznej królewieckiej książce kucharskiej, związanej z dworem wielkiego mistrza w Malborku, można znaleźć przepisy kulinarne, takie jak kiełbasa na wielki post, które wskazują na rozwiniętą gastronomię braci zakonnych. Ekspansja Zakonu nie była oparta jedynie na działaniach militarnych. Miasta takie jak Toruń, Malbork i Gdańsk rozwijały się dzięki wzorcom organizacyjnym, które wprowadzili Krzyżacy. To oni pomogli w rozprzestrzenieniu międzynarodowej kuchni gotyckiej od Hiszpanii po Polskę, a dalej aż do Włoch. Te techniki kulinarne przetrwały do dziś, podobnie jak kultura rycerska. Maciej Nowicki i Jarosław Dumanowski rekonstruują potrawy, takie jak kiełbasa będąca deserem, oraz przypominają, że królewieckie klopsy nadal mają swoje miejsce w tradycji kulinarnej.
- 9:00Dom: Co ty tu robisz, człowieku? (1/25)
serial obyczajowy
1945 rok. Losy mieszkańców powojennej Warszawy. Trwa wojna, lecz do Warszawy, do domu na Złotej, wracają przedwojenni mieszkańcy.
- 10:35Cztery strony świata: Irlandia - celtycka magia (6)
serial dokumentalny
Autorzy prezentują słabo poznane miejsca na świecie. Docierając do nich różnymi środkami komunikacji, pieszo, pociągiem lub łodzią, odkrywają piękno lokalnych tradycji i obszarów dziewiczej natury.
- 11:40Podziemne Włochy: Todi i Tarquinia (2)
serial dokumentalny
Pełna przygód podróż po świecie kryjącym się pod największymi miastami, jak również włoskimi wioskami. W każdym odcinku archeolog Darius Arya osobiście odkrywa tajemnicze podziemia.
- 12:55Wielkie rzeki świata: Amazonka (1/3)
film dokumentalny, Wielka Brytania/USA 2019
Dzięki życiodajnej mocy Amazonki istnieją największe lasy deszczowe świata z ich unikalną florą oraz fauną. Ogromna rzeka skrywa wiele tajemnic.
- 13:55Wojownicy czasu: Za króla Sasa, czyli świat zapomniany (92)
cykl reportaży
Między zwycięstwem Sobieskiego pod Wiedniem a czasami Konstytucji 3 maja zapanowała epoka, o której historycy nie mają dobrego zdania. Polskę zdegradowano do roli przyczółka ościennych mocarstw.
- 14:4007 zgłoś się: Dziwny wypadek (3/21)
serial kryminalny
Porucznik Sławomir Borewicz i jego koledzy z wydziału kryminalnego MO rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne.
- 15:3507 zgłoś się: 300 tysięcy w nowych banknotach (4/21)
serial kryminalny
Porucznik Sławomir Borewicz i jego koledzy z wydziału kryminalnego MO rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne.
- 16:25W kotle historii: Z Hastings do Czerska. Komes Magnus i jabłka
magazyn kulinarny
Pierwsze wzmianki na temat zamku w Czersku pojawiają się na przełomie XI i XII w. Twórcy zastanowią się, czy szkielet odkryty w roku 1968 może należeć do syna króla Haralda Godwinsona.
- 17:00Najmniejsze kraje Europy: Malta - mały wielki kraj (3)
serial dokumentalny
Seria o najmniejszych państwach Europy. Mikropaństwa Andory, Liechtensteinu, Luksemburga, Malty, Monako i San Marino są bardzo łatwe do przeoczenia. Terenom tym udało się jednak zachować własne tradycje oraz florę i faunę, które obecnie są rzadkością dla reszty świata. Niezwykłe lokalizacje tych miejsc często znajdują się w ekstremalnych regionach górskich lub przybrzeżnych, co czyni je rajem dla zagrożonych gatunków. Jednak stabilność ich środowiska naturalnego jest zagrożona przez różne problemy. Ekipa podróżuje do tych krajów i opowiada historie ich odważnych wysiłków na rzecz zachowania ich naturalnych cech i kulturowej autonomii.
- 18:00Czterej pancerni i pies: 'Rudy', miód i krzyże (5/21)
serial wojenny
Przygody załogi czołgu "Rudy" - Janka, Gustlika, Grigorija i Olgierda - na frontach drugiej wojny światowej. Żołnierzom pomaga pies Szarik.
- 18:55Fake czy historia? (16)
program publicystyczny
Twórcy zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX w. W dyskusji biorą udział eksperci o odmiennych poglądach. Tłem debaty są przestrzenie muzealne. Widzowie mogą głosować na wybranego historyka.
- 20:00Oblicza terroryzmu: Statek - USS Cole, 200 (5)
cykl dokumentalny
Seria przybliża historie największych ataków terrorystycznych. Wywiady ze świadkami i rekonstrukcje wydarzeń pozwolą na dogłębną analizę tych dramatycznych sytuacji. Głos zabiorą eksperci.
- 21:00
- 22:50Wojna i pokój (1)
dramat wojenny, Włochy/USA 1956
Rosja w czasie wojen napoleońskich. Piotr Bezuchow kocha Nataszę, ale poślubia księżnę Kuragin. Z frontu wraca jego przyjaciel, książę Bołkoński i zabiega o względy Nataszy.
- 0:50Zapis zbrodni w powojennych Niemczech: Zachód (2)
film dokumentalny, Niemcy 2021
Po wojnie w zachodnich Niemczech dochodziło do wielu brutalnych zbrodni. Codzienne życie było wyjątkowo trudne, a obywatele poszukiwali nowych wartości.
- 2:00Szerokie tory: Jeden dzień z poczuciem humoru w Odessie
cykl reportaży
Sierioża pracuje w modnej odesskiej restauracji. Jej wystrój nawiązuje do komedii Juliusza Machulskiego. Można tu poczuć klimat radzieckiej rzeczywistości końca lat 20. XX w.
- 2:35
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI